Civitavecchia / Rím

Civitavecchia leží na západnom pobreží Talianska, v regióne Lazio, a slúži ako vstupná brána do hlavnej metropoly Talianska, Ríma, ktorá je od pobrežia vzdialená asi 70 km. 
V lete tu takmer každý deň kotví veľké množstvo lodí známych spoločností. Výletné lode kotvia na najzápadnejších móloch prístavu. 

Niekedy môže byť v programe plavby napísaný ako zastávka Rím, kotviť však budete vždy v prístavnom meste Civitavecchia.

Podnebie a plavebná sezóna v Civitavecchii

Civitavecchia má teplé temperované podnebie s horúcimi letami a zrážkami v zimnom období. V lete priemerné denné teploty dosahujú 25° až 28 °C a nočné 18° až 21 °C. V zime klesnú na 6° až 8 °C cez deň a 11° až 13 °C v noci. Teplota vody tu v lete dosahuje teplotu 22° až 25 °C. Najpríjemnejšie sú mesiace máj, jún a september.

Výletné lode sa tu plavia počas celého roka, pričom hlavná sezóna je od začiatku jari až do neskorej jesene.

Pre trasy po Stredomorí je Rím jednou z hlavných erópskych destinácií pre všetky lodné spoločnosti, pre ktoré je Civitavecchia jedným z najdôležitejších naloďovacích prístavov v Európe vôbec. 

Kam sa vydať v Civitavecchii

 • Tí, ktorí sa rozhodnú ostať v prístavnom meste, sa môžu do centra dostať pešo (cca 2 km), potom čo ich bezplatný kyvadlový autobus zavezie od lode k výjazdu z prístavu (asi 2 km). Symbol mesta, pevnosť Fortezza Michelangelo, je jedným z najvýznamnejších architektonických stavieb v okolí. Z ďalších zaujímavých pozoruhodností: Fontána Vanvitelli s hlavou starého fauna umiestnená na obrannom vale mesta, monumentálna brána Porta Livorno, pevnosť Antica Rocca a Lazzaretto, archeologické múzeum s bohatými zbierkami; námestie Piazza Leandra v stredovekej štvrti, katedrála S. Francesco d’Assisi. Pri námestí piazza Regina Margherita je mestské trhovisko Mercato di San Lorenzo. Jeho návšteva, najmä v ranných a doobedňajších hodinách, je zaujímavým zážitkom.
 • Taurínske kúpele - nazývané aj Trajánske (7,5 km v smere na Tolfa, autobus zo stanice); sú významným archeologickým náleziskom z rímskeho obdobia. Okrem dobre zachovaného komplexu kúpeľov je v areáli aj pekná botanická  záhrada. 
 • Termálne kúpele Terme Ficoncella (6 km od prístavu) s 5 bazénmi s teplotou 30° a 56°C.
 • Tarquinia je vzdialená od Civitavecchia cca 20 km. Pri mestečku je známa etruská nekropola, ktorá je súčasťou dedičstva UNESCO. Najlepšie je ísť vlakom, lístok stojí € 1,50 a cesta trvá cca 12 min. Vlak chodí niekoľkokrát za deň (pozrite si odchody vlakov TU).

Deň na pláži:

Spiaggia La Marina a Il Pirgo - pekná upravená kamienkovo-piesková pláž priamo oproti stanici, na konci promenády (1 km od prístavu).
Sant'Agostino - 2 km peknej piesočnej pláže (10 km od prístavu), smerom na Tarquiniu. K dispozícii slnečníky a ležadlá (za poplatok). Je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi, lebo voda pri brehu ostáva plytká.  Vzdialenejšia časť pláže býva menej zaplnená.
La Frasca - medzi Sant'Agostino a prístavom Civitavecchie je 6 km skalistého pobrežia. Táto časť je ideálna pre potápanie a snorkelling, lebo medzi skalami žije veľa druhov rýb a iných morských živočíchov.

Návšteva Ríma (80 km)

Rím - je bezpochyby najväčšou atrakciou pre zastávky v Civitavecchii: toto mesto ponúka množstvo pamätihodností a zaujímavostí, ako Koloseum, Bazilika Sv. Petra, Vatikánske múzeum, Sixtínska kaplnka, námestie Sv. Petra, Forum Romanum, Panteón, Fontana di Trevi, Španielske schody a mnoho ďalších.
Ako vo väčšine európskych turistických miest, je potrebné dávať si dobrý pozor na osobné veci; najmä na miestach, kde je veľa ľudí, ale aj vo vlaku a metre.
Odporúčame zarezervovať si organizovanú exkurziu prostredníctvom plavebnej spoločnosti. V prípade samostatného výletu, najlepšou voľbou je vlak alebo taxi. Pri prístave ponúkajú výhodnú prepravu aj súkromné autobusy.
V prípade samostatného výletu dbajte vždy na včasný návrat na loď!!

Vlakom do Ríma: Od vchodu prístavu je to k železničnej stanici Civitavecchia asi 20 min (1,4 km) peši. Do Ríma (na stanicu Termini) premáva pravidelný priamy vlak, jedna cesta trvá od 46 do 80 min, podľa druhu vlaku. 
Ak chcete v meste navštíviť viacero miest a bez obmedzenia sa pohybovať metrom a inými prostriedkami hromadnej dopravy, zakúpte si integrovaný lístok BIRG na 5 zón. Tento platí do polnoci dňa, kedy bol označený. Ak je pri predajnom okienku stanice rada, predávajú ich aj v novinovom stánku, v kaviarni alebo v blízkej cestovnej kancelárii.
Vlak zastavuje v rímskych staniciach San Pietro, Trastevere, Ostiense a nakoniec na Termini. Stanica San Pietro je vzdialená asi 15 minút chôdze od Vatikánu a námestia svätého Petra.
Ak sa chcete zviezť s IC (medzimestské vlaky, ktoré sú o rýchlejšie, avšak nie sú pravidelné a zvyknú meškať), budete potrebovať rezerváciu sedadiel a sú drahšie. Lístok BIRG na tieto vlaky neplatí!
Upozornenie: Lístok vlak musíte v Taliansku vždy pred cestou označiť na strojčeku nástupišti ešte predtým, než nastúpite do vlaku. V opačnom prípade je považovaný za neplatný a riskujete pokutu.
V Taliansku nie sú štrajky vo verejnej doprave (vrátane vlakovej) relatívne časté 

Najobľúbenejšie exkurzie z Civitavecchie

 • Antický Rím.
 • Rím - sväté mesto.
 • Castello Odescalchi pri jazere Bracciano.
 • Prehliadka Ríma a sv. Petra na bicykli.
 • Tarquinia a tajomná etruská kultúra.
 • Stredoveké mestečko Civita di Bagnoregio s tipickým obedom.
 • Deň v kúpeľoch Parco di Saturnia.
 • Transfer do Ríma autobusom alebo exkluzívnym vlakom.

Upozornenie: O organizované exkurzie pre túto destináciu a o organizovaný transfer do Ríma je vždy veľký záujem a najmä niektoré najatraktívnejšie výlety bývajú rýchlo vypredané. Odporúčame preto zarezervovať si miesta vopred, podľa možnosti ešte pred plavbou. 

Naše tipy pre prístav Civitavecchia

Jazyk: taliančina. V turistických oblastiach sa (nie vždy) dohovoríte po anglicky.
Časový posun oproti Slovensku: 0 (UTC+1)
Mena: euro
Otváracie hodiny v Taliansku (všeobecne): Pondelok - Sobota  9.00 - 13.00 a 15.30 - 19.30
V nedeľu a počas sviatkov sú obchody zatvorené. Na turistických miestach to ale platiť nemusí.
Prepitné "mancia": v Taliansku nie je očakávané, i keď samozrejme je vítané. Ak ste boli spokojní s preukázanými službami, môžete nechať 5-10%, alebo len zaokrúhliť platbu. Mnohé reštaurácie majú servisný poplatok / servizio incluso zahrnutý v cene - táto informácia by mala byť v menu a aj na účte.  Položka coperto na účte je poplatok za automaticky servírovaný chlieb, olivy a príp. iné extra.
V centre mesta Civitavecchia je k dispozícii bezplatná mestská wi-fi.

Oficiálna stránka prístavu: https://civitavecchia.portmobility.it/en

Príchod do prístavu Civitavecchia zo Slovenska

Vlastným autom Prístav Civitavecchia je od Bratislavy vzdialený asi 1 130 km a cesta autom trvá približne 12 hodín. Okrem cien za benzín treba počítať s extra výdavkami na dialničné známky a mýto. Na vyžiadanie môžeme k plavbe zabezpečiť výhodné parkovanie v prístave).
Autobusom je možné cestovať aj priamym autobusom z Bratislavy do Ríma (cca 19 hodín) a potom sa taxíkom alebo vlakom dopraviť do Civitavecchie.
Lietadlom najbližšie letisko je Fiumicino Leonardo da Vinci International Airport (FCO), vzdialené od Civitavecchie 60 km - pri plynulej doprave asi 50 min.  Z viedenského letiska Schwechat sú k dispozícii priame lety.  Letisko Ciampino Giovan Battista Pastine Airport (CIA)  je od prístavu vzdialené 85 km.

Mapa Civitavecchie

Zdroj fotografie:  Pixabay (by Walkerssk and DEZALB)

Plavby z prístavu Civitavecchia / Rím
 • Costa Smeralda Akcia Last minute

  Costa Smeralda

  Západné Stredomorie
  Civitavecchia (Rím), Taliansko Civitavecchia (Rím), Taliansko
  Dátum odchodu: 18. 07. 2024
  799 € vnútorné
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 799 €
 • Norwegian Epic

  Norwegian Epic

  Stredomorie
  Civitavecchia (Rím), Taliansko Civitavecchia (Rím), Taliansko
  Dátum odchodu: 18. 07. 2024
  1 137 € vnútorné
  2 144 € s balkónom
  Dĺžka: 10 nocí
  Cena od: 1 137 €
 • Norwegian Escape

  Norwegian Escape

  Západné Stredomorie
  Civitavecchia (Rím), Taliansko Civitavecchia (Rím), Taliansko
  Dátum odchodu: 18. 07. 2024
  1 573 € vnútorné
  Dĺžka: 9 nocí
  Cena od: 1 573 €
 • Costa Toscana

  Costa Toscana

  Západné Stredomorie
  Civitavecchia (Rím), Taliansko Civitavecchia (Rím), Taliansko
  Dátum odchodu: 19. 07. 2024
  1 049 € vnútorné
  1 179 € vonkajšie
  1 309 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 1 049 €
 • MSC Divina

  MSC Divina

  Západné Stredomorie
  Civitavecchia (Rím), Taliansko Civitavecchia (Rím), Taliansko
  Dátum odchodu: 19. 07. 2024
  733 € vnútorné
  883 € vonkajšie
  1 033 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 733 €
 • Odyssey of the Seas

  Odyssey of the Seas

  Východné Stredomorie
  Civitavecchia (Rím), Taliansko Civitavecchia (Rím), Taliansko
  Dátum odchodu: 21. 07. 2024
  1 905 € vnútorné
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 1 905 €
 • MSC Seaside

  MSC Seaside

  Západné Stredomorie
  Civitavecchia (Rím), Taliansko Civitavecchia (Rím), Taliansko
  Dátum odchodu: 21. 07. 2024
  2 341 € vnútorné
  1 743 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 1 743 €
 • Queen Victoria

  Queen Victoria

  Východné Stredomorie
  Civitavecchia (Rím), Taliansko Civitavecchia (Rím), Taliansko
  Dátum odchodu: 22. 07. 2024
  2 206 € vnútorné
  2 546 € vonkajšie
  2 801 € s balkónom
  Dĺžka: 14 nocí
  Cena od: 2 206 €
 • Costa Pacifica Akcia Last minute

  Costa Pacifica

  Západné Stredomorie
  Civitavecchia (Rím), Taliansko Civitavecchia (Rím), Taliansko
  Dátum odchodu: 22. 07. 2024
  809 € vnútorné
  859 € vonkajšie
  919 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 809 €